Naujienos

Tarptautinė iniciatyva kviečia stiprinti gerus „karantininius“ įpročius
12
Rgs

Ruduo – nauja pradžia

Išsiaiškino, kas neaišku

Visą vasarą po Lietuvą keliavusi tarptautinės iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ komanda kviečia imtis permainų. „Dešimtys tausaus maisto gaminimo laboratorijų ir mokymų darbo vietose bei švietimo įstaigose mums padėjo identifikuoti keletą su maisto vartojimu susijusių sričių, kurios vartotojams kelia daugiausia klausimų. Pagal tai prioritetizavome savo patarimus vartotojams“, – pasakoja Lietuvos vartotojų instituto (LVI) prezidentė Zita Čeponytė.

„Pasaulyje maisto trūksta kas devintam gyventojui. Kiekvienoje šalyje yra daugybė žmonių, kurie neišgali nusipirkti tinkamo maisto, kai kiti jo perka per daug, leidžia jam sugesti arba išmeta dar gerą. Net trečdalis viso pagaminto maisto iššvaistoma. Vien Europoje perniek nueina tiek maisto, kiek pakaktų pamaitinti 200 milijonų žmonių“, – pažymi Z. Čeponytė.

Gyventojų skaičiui pasaulyje didėjant, ši problema tik aštrės, ypač dėl klimato kaitos ir stiprėjančios konkurencijos dėl išteklių. „Kiekvienas galime prisidėti prie maisto švaistymo mažinimo. Tinkamas maisto laikymas ir kūrybiškas požiūris į nesuvartotą maistą padės išvengti maisto švaistymo namuose“, – optimistiškai taria LVI prezidentė, pristatydama vartotojams aktualius maisto tausojimo patarimus.

Laisvę daržovėms

Pasaulyje daugiausia išmetama vaisių ir daržovių. Kad negestų, vaisiams ir daržovėms būtina kvėpuoti, todėl nelaikykite jų hermetiškuose plastikiniuose maišeliuose. Vaisių ir daržovių nelaikykite suslėgtų – palikite vietos orui cirkuliuoti.

Salotų lapai ir prieskoninės žolės ilgiau išliks švieži, jei apšlakstysite juos vandeniu, suvyniosite į popierinį rankšluostį ir šaldytuve laikysite įdėję į maišelį arba dėžutę. Dėl to jie išliks traškūs visą savaitę.

Prieskonines žoles, kaip antai bazilikus, petražoles arba pipirmėtes, pamerkite į vandenį (kaip merkiate gėles). Laikyti jas galite šaldytuve arba kambario temperatūroje atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip jos ilgiau išliks šviežios.

O apsipirkdami verčiau rinkitės neįpakuotas daržoves ir vaisius – kad įsigytumėte lygiai tiek, kiek reikia (o ne tiek, kiek nori įbrukti prekybininkai).

Mažiau NSO

Daug klausimų vartotojams kyla dėl maisto laikymo šaldymo kameroje – čia užsibuvęs maistas gali virsti nebeatpažįstamu sušalusiu objektu (NSO)… Maisto produktus patartina sudėti į sandarias dėžutes ar maišelius, kurie nepraleidžia oro ir neišleidžia drėgmės – kad maistas neapšaltų. Ant maišelio ar dėžutės užrašykite maisto užšaldymo datą.

Maistą užšaldykite padaliję į nedideles porcijas, kurias galima iš karto suvalgyti. Pavyzdžiui, įsigiję daug mėsos, ją užšaldykite supjaustę nedideliais gabaliukais.

Jei parduotuvėje pirktas maistas pažymėtas terminu „Tinka vartoti iki…“, iki tos datos jį galite bet kuriuo metu saugiai užšaldyti – taip „įšaldysite“ ir vartojimo terminą! Atšildę maistą suvartokite per 24 valandas.

Sriubas, troškinius, makaronus, ryžius ir kitą paruoštą maistą šaldiklyje galima saugiai laikyti net iki 3 mėnesių.

Likučių likimas mūsų rankose

Kokia nauda iš nesuvalgytos avižinės košės? Ji puikiai tiks blynams, spurgoms, sausainiams ir net tirštiesiems kokteiliams ruošti.

Kartais lieka šiek tiek duonos, kuri begulėdama gali sužiedėti. Paverskite ją traškiais skrebučiais salotoms, panaudokite mėsos kukuliams.

Net italai nesigėdi kūrybiškai panaudoti makaronų likučių, kodėl negalėtumėte ir jūs? Sunaudokite likusius makaronus salotoms, sriubai arba apkepkite su aštriais prieskoniais.

O nesuvalgytus ryžius visada galite panaudoti gamindami naujus patiekalus: nelygu nuotaika, apkepkite ryžius su daržovėmis arba pasigaminkite desertinį ryžių pudingą „Negaliu sustot“.

Skanaus!

Projektą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga, Lietuvos vartotojų institutas ir partnerių organizacijos Bulgarijoje, Estijoje, Kroatijoje, Latvijoje ir Rumunijoje.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...